Logo Alliance Française

W tym roku przypada czterechsetna rocznica urodzin Moliera, francuskiego ko­me­dio­pi­sa­rza, ak­to­ra i po­ety uzna­wa­nego za jed­ne­go z naj­więk­szych twór­ców li­te­ra­tu­ry fran­cu­skiej i eu­ro­pej­skiej.

W całej Polsce odbędzie się ponad 60 pokazów sztuk Moliera z polskimi napisami nagranych przez Pathé na scenie Comedié-Française. Będzie to okazja do odkrycia lub powrotu do sześciu najważniejszych dzieł Moliera: „Skąpca”, „Mieszczanina szlachcicem”, „Świętoszka”, „Chorego z urojenia”, „Mizantropa” i Szelmostw Skapena”.

W lubelskim Multikinie obejrzymy Świętoszka i Chorego z urojenia:

https://multikino.pl/wydarzenia/komedia-francuska-2022-400-urodziny-moliera-swietoszek

https://multikino.pl/wydarzenia/komedia-francuska-2022-400-urodziny-moliera-chory-z-urojenia

Świętoszek

Opis:

Dążąc do chrześcijańskiej perfekcji, majętny Orgon przyjmuje pobożnego Tartuffe’a, by stał się duchowym przewodnikiem dla domowników. Nie mogąc oprzeć się pokusie, Tartuffe uwodzi żonę Orgona. Przyłapany, gdy wyznaje pożądanie pięknej Elmirze, jeszcze mocniej brnie w hipokryzję…

Sądziliście, że znacie Świętoszka? Reżyser, Ivo van Hove, znany Wam ze spektakli cyklu NT Live, odkrywa oryginalną wersję, ocenzurowaną w 1664 roku przez ówczesnego króla, dzień po premierze. Spektakl w tej wersji był zatem wystawiany tylko raz w historii!

Reżyseria: Ivo van Hove

Obsada: aktorzy Komedii Francuskiej

Czas trwania: 138 minut

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=C3X-5erQsiE

Chory z urojenia

Opis:

Argana, zrzędliwego hipochondryka, otacza dwór skorumpowanych, wykorzystujących go lekarzy. W życiu rodzinnym Argan jest ojcem-tyranem, który usiłuje zmusić córkę do małżeństwa, ignorując jej uczucia. Wstrętna macocha tylko podsyca konflikt. Dzięki wytrwałości i podstępom służącej, intencje poszczególnych postaci wychodzą na jaw.

Ostatnia sztuka Moliera jest jedną z jego najlepszych komedii.  Mieści w sobie wszystko, co genialne w jego twórczości. Ponadczasowa klasyka!

Reżyseria: Claude Stratz

Obsada: aktorzy Komedii Francuskiej

Czas trwania: 136 minut

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=0LmuVAbIzNY

 

Bądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami